neděle, 16 duben 2017 21:04

Thomas Barbéy

Ohodnoťte tento klam nebo iluzi
(0 hlasů)
Thomas Barbéy

Thomas Barbèy je všestranný umělec, známý hlavně jako fotograf a hudebník. Narodil jako Thomas Beecher Hooker 18. listopadu 1957 v Greenwichi v Connecticutu (USA). Od šesti měsíců vyrůstal v Ženevě jen pár kroků od "Caran D'ache", což je velká továrna na výrobu výtvarných potřeb. Vážně se začal zabývat kresbou v 13 letech. Kreslil černou tuší a kvašovými barvami. Ovlivnili ho Philippe Druillet, Roger Dean a H. R. Giger. Od deseti let hrál na bicí a o 3 roky později založil svou první kapelu.

Vystudoval Ženevskou univerzitu a dlouho v Ženevě také žil a tvořil hlavně plakáty pro hudební skupiny. Pak se ale rozhodl přestěhovat do Itálie, kde prožil v Miláně následujících 15 let jako úspěšný zpěvák, textař a fotograf módy. V současnosti žije v Las Vegas a cestuje po světě. Kamkoli jede, bere si s sebou svůj fotoaparát.

Fotografii se věnuje už 20 let. V poslední době se koncentruje na černobílé fotomontáže jako svým uměleckým projektům. Kombinuje různé fotografie pořízené v průběhu posledních 20 let a vytváří surreálné situace za pomoci zvětšováku v temné komoře. Jeho práce má specifický a pro něj velmi charakteristický styl. Pracuje jen s černou a bílou, včetně občasné sépiové tónovací barvy.

Každý z jeho obrazů má v sobě něco, co autor sám nazývá test „A co?“ Když zkombinuje dva nebo více negativů dohromady nijak se ho to nedotkne ani to pro něj nemá žádný zvláštní význam, začíná mimo to. Občas zkouší kombinovat obrazy a výsledky mohou být zklamáním. Obrovské hodiny uprostřed oceánu se mohou jevit poněkud neobvykle, ale když se na to podívá a řekne si „A co?“, znamená to, že to není dost. Když místo toho pluje parník dolů do trychtýře a u toho je titulek "Zkratka do Číny", dostane to úplně nový význam. Obraz vás vtáhne do imaginárního světa, kde můžete vidět kapitána, jak říká pasažérům, aby si zapnuli bezpečnostní pásy a připravili se na sestup, atd.

Thomas má občas nápady předem a snaží se je zmaterializovat. Funguje to. Jindy se přihodí nehoda, z níž vyplyne nápad až, když už je obraz hotový a jen je ještě třeba pochopit koncept. Thomas prohlašuje, že se procesem tvoření neustále učí.

2-3x ročně Thomas cestuje a fotí si různé věci a místa. Někdy se stane, že takovou fotografii použije až po několika letech, a to až tehdy, kdy konkrétní fotografie perfektně zapadne jako dílek do skládačky a nejnovější projekt je hotový. Některé obrazy jsou složeny z negativů, které byly pořízeny i desítky let předtím. Oživeny byly až ve chvíli, kdy se mu hodili. Kombinace dvou nebo více negativů vytvoří zcela neobvyklou vizi, ale většinou je teprve název, který obraz dostane tím pravým lepidlem, které to drží pohromadě.

Thomas vystavuje po celém světě, například v Denveru, a jeho díla jsou součástí mnoha soukromých sbírek. K nejznámějším dílům patří Inner Beauty (Vnitřní krása), The Mind Reader (Čtenář myšlenek), Absolute Faith (Absolutní víra), Oh Sheet! (Jé, prostěradlo), Escargocities (Šnečí města), Swell Time In Town (Báječný čas ve městě), Tourist Trap (Turistická past), Sea Sick (Mořská nemoc), Self Exposed (Sebeodhalení), Looking for my Doll (Hledání panenky), Wet Dreams (Mokré sny) a mnoho dalších.

Další informace

  • Datum narození: *18. 11. 1957
Více z této kategorie: « Tang Yau Hoong Alex Chinneck »

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Nekonečný most

    Foto iluze - Nekonečný mostMosty jsou velmi vděčným tématem pro optické a umělecké iluze. Zatímco Zvláštní most ale ve skutečnosti určitě neexistuje, o nekonečný most vedeme v redakci spory. Opravdu jde jen o povedenou hru světla a stínu kombinovanou s velkou vzdáleností nebo tu zaúřadoval některý z počítačových programů? A na kterou stranu se přikláníte vy? Anebo je to všechno docela jinak?

 Cheap Jerseys 90