neděle, 16 duben 2017 20:53

Sandro Del-Prete

Ohodnoťte tento klam nebo iluzi
(1 Hlasovat)
Sandro Del-Prete - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Sandro Del-Prete

Sandro Del-Prete je švýcarský umělec, který maluje postavy, situace a procesy, které nemohou reálně existovat. Del-Prete materializuje známý psychologický efekt rozdílu mezi vzhledem (obvykle na první pohled pozorovatele) a viděním (když jsou předměty ohodnoceny důkladněji až v mozku). V dílech Del-Preta a M. C. Eschera lze najít podobnosti, i když se liší v zobrazovaných předmětech, stylu, náladě a technice. Del-Prete velmi obdivuje Eschera a věří, že jsou spřízněné duše, i když pozorovatel najde v Del-Pretově díle jen velmi málo matematické preciznosti, což je naopak typické pro Escherovy práce.

Del-Prete se narodil ve švýcarském Bernu v roce 1937 a navštěvoval školu ve Fribourgu. Po dokončení školy, což mu nařídil jeho otec, se rozhodl konečně věnovat sám sobě a své vášni – malování. Ve 23 letech strávil 6 měsíců ve Florencii, kde navštěvoval uměleckou akademii. Studoval techniky světla a stínu, formu design, barvy a strukturálních prvků starých mistrů, jako byli Michelangelo, Rembrandt a Rubens.

 

Když se vrátil do Švýcarska, ponořil se Del-Prete do tvorby náboženského a symbolického umění. Nikdy se nesnažil své práce prodávat, malování bral jako hobby, a zahájil kariéru v pojišťovnictví, aby mohl podporovat svou rodinu. V té době Del-Prete experimentoval s kresbou, malbou a sochařstvím.

 

Del-Preteův zájem o iluzionismus se zrodil při pozorování chameleóna. Zajímal se o to, co zvíře reálně vidí, co zobrazuje ve svém vlastním světě. Začal se dívat z různých perspektiv a počátkem 60. let se začal věnovat ilustrování, což později vedlo k jeho iluzorním obrazům. Experimentoval, kreslil scenérie a objekty, které mohly být nazírány ze dvou různých pohledů. Z těchto experimentů vznikl nový typ iluzionismu, v němž normální termíny jako rub, líc, vrchol, dno, pravý a levý už nemohou být dále používány. Jeho rané kresby z této doby, kreslené z dvojí perspektivy, jsou Window Gazing (Zírající okno) dokončené v roce 1961.

 

Del-Prete experimentoval s jinými iluzemi, kde předměty prolamovaly rámečky obrazů do okolního prostředí, a dvojsmyslné obrazy, kde smysl se modifikuje mezi dvěma různými vnímáními. V roce 1981 Del-Prete soukromě publikoval svou první sbírku černobílých kreseb tužkou. Byla natolik úspěšná, že v roce 1987 publikoval druhou kolekci. Jeho vášeň a tvrdá práce se mu začala vracet a v roce 1984 průlomovou výstavu svého iluzorního umění ve Phenomena Show v Zurichu. Všechen svůj čas začal věnovat tvorbě iluzorních obrazů. Otevřel velmi úspěšnou galerii v Bernu. O několik let později vytvořil vlastní, iluzemi inspirovaný dům a uměleckou galerii Illusoria-Land ve švýcarském Ittigenu.

 

Nejznámějšími díly jsou například Chessboard (Šachovnice), Train (Vlak), Rose of love (Růže lásky), Another Dimension (Jiná dimenze), Hommage of Escher (Pocta Escherovi), Illusia and Reality (Iluze a realita), Romeo and Juliette (Romeo a Julie), Neptune, Belvedere II, The artist presents his work (Umělec předvádí svou práci), The Bilateral Agreement (Dvoustranná dohoda), The Twisted Pergola (Zamotaná pergola) a mnoho dalších.

Další informace

  • Datum narození: *19. 09. 1937
Více z této kategorie: « Ramon Bruin Tang Yau Hoong »

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Útěk z papíru

    Školní sešity jsou často plné nudného a nezáživného biflování. Člověk by před nimi nejraději utekl, stejně jako tyto postavičky. Pomohli byste jim nebo je zastrkali zpátky za linkované řádky?

 Cheap Jerseys 90