neděle, 16 duben 2017 18:49

Kaia Nao

Ohodnoťte tento klam nebo iluzi
(0 hlasů)
Kaia Nao

Kaia Nao je pseudonym grafika Joe Hautmana. Zatímco Joe Hautman je znám svými realistickými malbami divoké zvěře, čemuž se věnují také jeho dva bratři Robert a Jim, jeho alter ego Kaia Nao se specializuje na optické umění. Na svém Facebookovém profilu Kaia sám sebe charakterizuje jako „optického iluzionistu, mlčenlivého umělce zobrazujícího divokou přírodu a ničemného přírodovědce“. Grafická dokonalost jde v jeho případě ruku v ruce se smyslem pro humor. Na webu má uvedeno: „Často krásná, někdy šokující, příležitostně rušivá, vždy originální – grafika od Kaia Nao.“

A má dokonale pravdu. Spisovatel a jeho starší bratr Pete Hautman o něm napsal, že je iluzionistou, který je v reálném životě někým absolutně jiným. Když se změní z Joe Hauptmana v Kaia Nao, zkoumá vizuální vnímání jako umělec a vědec zároveň.

 

Předpoklady na to má. Po absolvování střední školy ve svém rodném městě Saint Louis Park studoval z větší části fyziku a okrajově také umění na University of Minnesota. Titul Ph.D. získal na University of Michigan. V současnosti žije v Plymouthu v Minnesotě. Sám o své práci říká:

 

"Vystudoval jsem realistickou malbu. Techniky realismu byly vyvíjeny umělci po staletí. Mnoho z těchto technik jsou v podstatě optické triky použité k tomu, aby 2D obrazy prezentovaly iluzi 3D objektů, prostorů, iluzi struktury a dokonce náznak pohybu. Při malování jsem byl často ohromen jak komplikovaností, tak i omezeními naší schopnosti interpretovat vizuální informace. Vnímaný výraz namalovaných lidských tváří se může dramaticky změnit s nepatrnou skvrnkou barvy v oku nebo šmouhou na čele, ačkoli vnímání jiné části téhož obrazu může být zcela lhostejné k detailům čáry, barvy nebo tónu. Malíř bývá překvapen nezamýšleným vizuálním vnímáním a interpretací namalovaného obrazu. Zobrazený horizont může vypadat jako nakloněný nebo zakřivený přestože byl vyměřen pravítkem jako absolutně horizontální. Kus nebe je možná nutné namalovat matně oranžový, aby vypadal jako ten správný odstín modré. Světelné objekty ve stínu musí být namalovány mnohem tmavším tónem, než byste si mohli představit.“

 

Hraje si i s pohybem. Známý je například jeho text z knihy Julese Verna „20 000 mil pod mořem“, který je namalován na speciální vzor, takže působí, jako by se neustále hýbal (Nautilus). Nebo žlutomodrý tunel, kterým se jakoby pohybujete směrem vpřed (Tunnel). Další optickou iluzí je měnící se hvězda (Floating Star). U černobílého kohoutku zase máte pocit, jakoby z něj skutečně tekla voda (The Faucet) a Dreamcoat je doslova barevná smršť měnících se tvarů, stejně jako létající sloni (When elephants fly) nebo Baubles II. Také máte pocit, že housenky lezou? A zase se mýlíte (Catepillar race). Jiný styl grafických hrátek zobrazuje například Ambiguity nebo neobvyklý portrét kočky nazvaný Spencer.

 

Zkoumání detailů v malbách a technikách jejich vzniku mu umožňují probádat anomálie, které se objevují v limitech našeho vnímání, a hranice našich duševních procesů. „Ačkoli mě tato studia optiky často dostanou daleko od efektů, které bych mohl využít ve svých realistických obrazech, našel jsem zvláštní krásu v některých obrazech, které byly výsledkem jednoduchého grafického algoritmu. Krása je v oku pozorovatele. Ale to, co vidí, je přímost čáry, kulatost kruhu, a vnímání pohybu v barvách!“

Další informace

  • Datum narození: *30. 11. 1642 - †31. 8. 1709
Více z této kategorie: « Julian Beever Leandro Erlich »

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Obří ruka

    Další povedená fotka pracující šikovně se zdánlivou velikostí objektů za pomoci zachycené vzdálenosti. Nebo je na obrázku obří ruka čínské bohyně Si Wang-mu čeřící vody nebeské řeky?

 Cheap Jerseys 90