neděle, 16 duben 2017 18:31

Erik Johansson

Ohodnoťte tento klam nebo iluzi
(1 Hlasovat)
Erik Johansson - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Erik Johansson

Erik Johansson je švédský surrealistický fotograf, malíř a retušér. Narodil se v dubnu 1985 u malého švédského městečka Götene a dětství a mládí na švédském venkově mělo zásadní vliv na jeho vizuální styl. Hodně motivů na jeho fotografiích bylo pořízeno v blízkosti rodinné farmy. Momentálně žije střídavě ve Švédsku a v Praze.

Vyrostl na farmě svých rodičů společně a v mládí strávil hodně času v přírodě. Od mala velmi rád kreslil, k čemuž ho možná inspirovala babička – malířka. Raději se vyjadřoval obrázky než slovy. Od malička se také zajímal o počítače, hlavně o počítačové hry. V patnácti letech dostal svůj první jednoduchý digitální fotoaparát, který mu ale otevřel úplně nový svět. Ale chtěl trochu víc než jen zachycovat realitu zmáčknutím spouště. Kreslení, fotky a počítače – všechny jeho zájmy se propojily a Erik začal s úpravou fotografií. Ze začátku byly úpravy jednoduché, jako třeba změna barev, nebo „posazení“ malé sestry na střechu. Učil jsem se pokusy, ale ještě dlouho to nebyla moje profese.

 

Ve škole ho bavila hlavně matematika a fyzika. Rád zjišťoval, jak věci fungují. Na střední škole se věnoval přírodním vědám a v roce 2005 odjel do Gothenburgu studovat počítačové inženýrství na Chalmerské technologické universitě. V té době nepřemýšlel o tom, že by se někdy mohl živit fotografováním, fotil jen jako hobby. Během studií si jeho kamarád koupil kvalitní fotoaparát, což bylo něco zcela odlišného, než na co byl dosud zvyklý, takže si po roce nakonec také koupil zrcadlovku. To ho inspirovalo k dalším úpravám fotek. Naučil se základy Photoshopu a proměnami fotografií trávil víc a víc času.

 

Měl spoustu nápadů, které chtěl proměnit v život a snažil se, aby jejich výsledná podoba byla co nejrealističtější. První díla publikoval na internetu a pak začal dostávat nabídky od lokálních reklamních agentur hlavně na retušování. Pomalu přešel vedle studia na volnou nohu a zároveň pracoval i na svých soukromých projektech. Získal titul magistra v oboru interaktivního designu a odjel do Norrköpingu. I zde nejdříve pracoval pro místní reklamní agentury, ale po publikování svých prací začal dostávat nabídky práce i mezinárodně.

 

V roce 2012 se rozhodl, že je čas na změnu a odstěhoval se do Berlína. Sám k tomu říká: „Vždycky jsem si myslel, že inspirace je v kontrastu mezi věcmi. Myslím, že přestěhovat se čas od času je velmi inspirující.“ V německém hlavním městě strávil 4 skvělé roky, ale v listopadu 2015 se znova stěhoval, tentokrát do Prahy, kde má dosud svou základnu. Objevuje město a čeká, co mu přinese. Ale vrací se i do Švédska a fotí i jiné severoevropské krajiny, které jsou pro něj setrvalou inspirací.

 

V současnosti pracuje jako fotograf na vlastních projektech i na zakázku. Ale realizuje také neobvyklé projekty jako pouliční retušované žerty nebo anamorfní iluzorní instalace. Říká k tomu: „Mám rád výzvy a rád si hraju s lidským vnímáním toho, co považujeme za realitu. Inspirace je všude. Jakmile jednou ovládnete pracovní nástroje, jste už limitováni jen vlastní imaginací.“ Nikdy nepracuje s fotografiemi s fotobank, vždy se jedná o jeho vlastní fotky.

 

V reklamní oblasti pracoval pro klienty jako Volvo, Toyota, Google, Adobe, Microsoft and National Geographic. Přednáší na konferencích a vystavuje, v poslední době například ve Stockholmu, Sydney a švédském Skara. V roce 2016 vydal svou první knihu Imagine, která shrnula prvních 9 let jeho umělecké tvorby.

 

Kouzlo her s realitou potvrzují například obrazy Cut & Fold, Arms, Break, Vases D´ont, Impact, Fishy Island, D´ont Look Back, The Architect, Landfall, Twisted Seasons a mnoho dalších. Ukázku toho, jak jeho fotografie vznikají, najdete například ve videích na jeho webu: http://www.erikjohanssonphoto.com/news/.

Další informace

  • Datum narození: *1985
Více z této kategorie: « Edgar Mueller Felice Varini »

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Hráč

    Slunce, které se sklání nízko nad obzorem, je vděčným tématem fotografů všeho druhu. Tento muž si nese slunce pod paží nejspíš k sobě domů, jaký druh sportu má asi v plánu?

 Cheap Jerseys 90