Stereogram

Stereogram neboli stereo obrázek je optická iluze prostorového vidění plochého dvourozměrného obrazu. Stereogramy jsou tedy vlastně prostorové trojrozměrné obrázky, které lze vidět jen tehdy, když na ně zrak zostříme speciálním způsobem. Na první pohled vypadá každý stereogram jako směs různých barev a tvarů v určité struktuře nebo textuře. Až při správném zaostření se na stereogramu objeví skrytý trojrozměrný obrázek.

Původně se takové obrazy daly pozorovat jen speciálním zařízením zvaným stereoskop a pro každé oko musel být pořízen jiný obraz z poněkud jiného úhlu. Vaši rodiče možná ještě někde doma mají hračku zvanou Meopta stereoskop. Vkládaly se do něj speciální kotoučky s fotografiemi historických památek, které při pozorování stereoskopem vypadaly trojrozměrně. Nutnost mít optické zařízení se ale změnila s nástupem digitalizace

Na sterogramy se ale dá po určitém tréninku dívat i bez stereoskopu, jen se budete muset naučit speciálně šilhat. Máte dvě možnosti - buď se bude vaše levé oko dívat na pravý obrázek a pravé oko na levý obrázek, nebo se budou obě oči dívat rovnoběžně jakoby do nekonečna, ale budete je muset mít zaostřeny nablízko.  Někomu to jde hned, jiný bude muset usilovně trénovat.

Mezi stereo obrázky patří také skupina označovaná jako anaglyfy. U těchto klamů jsou vždy dva obrázky zakódovány (pohled levým a pravým okem) do jednoho pomocí dvou různých barev. Prohlížet si je ale můžete jen za pomoci speciálních brýlí, které mají na každém skle jiný barevný filtr.

Vytvořit si svůj vlastní stereogram můžete jednoduše doma ve svém počítači, stačí se jen stáhnout příslušný program.  Nebo si můžete pořídit takzvaný stereo fotoaparát, které jsou dostupné jak na klasický film, tak v digitální podobě. Stereo fotografie umožňuje rozlišovat hloubku scény tak, jak bychom ji viděli ve skutečnosti. Stereo fotoaparáty se musely přizpůsobit tomu, že pravé oko vidí obraz v jiném úhlu, než okolo levé.  

Stereoskopie ale není jen formou zábavy či umění. Stereoskopické prvky se objevují také ve špičkových optických zařízeních, například v noční optice tanků či obrněných transportérů.

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Kentaur naopak

    Darovanému koni na zuby nekoukej a tomu focenému taky ne, dalo by se říct. Líbila by se vám podobná momentka z farmy nebo byste se ke koni nepřiblížili ani na vzdálenost několika metrů?

 Cheap Jerseys 90