neděle, 16 duben 2017 19:02

Oleg Shuplyak

Ohodnoťte tento klam nebo iluzi
(1 Hlasovat)
Oleg Shuplyak - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Oleg Shuplyak

Ukrajinský malíř Oleg Šupljak se narodil 23. září 1967 v Ternopilu a žije v Berežanech v Ternopilské oblasti. V roce 1991 absolvoval architekturu na Lvovské národní polytechnické univerzitě. Od roku 2000 je členem Národní unie umělců Ukrajiny. Od roku 1991 vystavuje samostatně i v rámci souborných výstav nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí, například v Anglii, Rusku, Dánsku či Polsku. Jeho díla jsou zastoupena v Národním muzeu Tarase Ševčenka v Kyjevě, na ukrajinském ministerstvu kultury v Kyjevě, v kolekci mezinárodní nadace Kulturního dědictví v ruském Petrohradu a v soukromých sbírkách po celém světě.

Při prvním setkání s jeho dílem mi jeho obrazy evokovaly dílo Giuseppe Arcimbolda, který své postavy tvořil ze zátiší ovoce a květin. Šupljak vytváří umělecká díla ve formě optických iluzí – nápaditých portrétů hlav, známých jako „Skryté obrazy“.

 

Jedná se vlastně o obraz, který v sobě ukrývá několik dalších obrazů. Takže třeba na portrétu Vincenta Van Gogha je jeho slavné ucho zároveň kloboukem dívky, která jde letní krajinou. Nebo portrét Johna Lennona je v detailu vlastně dvojice jakoby historických postav v pláštích u kulatého stolku s ubrusem. Podobně také poskládal tváře Pabla Picassa, Sigmunda Freuda, Charlese Darwina, Salvatora Dalího, Paula Gauguina nebo N. V. Gogola. Stejným způsobem namaloval i svůj vlastní autoportrét.

 

Ale zobrazuje nejen známé osobnosti, ale i další tváře. Najdete tak třeba sedící ženu a pastýře, kteří jsou je zároveň také tváří muže, nebo stromy, které jsou vlastně i ženskou postavou. Velmi zajímavý je i obraz Krista mluvícího k posluchačům, což je ale zároveň také portrét hlavy Krista. Kouzelný je obraz ptáčka sedícího na větvi, který se dívá na listy, vlastně jiného ptáčka.

 

Oleg Šupljak nejen maluje oleje, ale tvoří i jiná výtvarná díla - fotografie, grafiky, ilustrace a animace. Oleg Šupljak byl také autorem oficiálního loga oslav 200. výročí narození ukrajinského národního hrdiny Tarase Ševčenka.

Další informace

  • Datum narození: *23. 09. 1967
Více z této kategorie: « Maurits Cornelis Escher Ramon Bruin »

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Šedobílá iluze

    Barvy okolí mohou někdy naše oči dočista zmást a mozek se pak nechá ošálit chybně interpretovanými informacemi. Kolik odstínů šedi vidíte na první obrázku a co se stane, když se podíváte dolů?

 Cheap Jerseys 90