neděle, 16 duben 2017 18:37

Felice Varini

Ohodnoťte tento klam nebo iluzi
(0 hlasů)
Felice Varini

Felice Varini se narodil v roce 1952 ve švýcarském Locarnu a v současnosti žije v Paříži. V roce 2000/2001 byl nominován na cenu Marcela Duchampa. Je znám hlavně pro své masivní projekce zobrazující lokalizovanou geometrickou perspektivu v místnostech a jiných prostorech. Užívá techniku projekce šablon. Profesor matematiky a zároveň umělecký kritik Joël Koskas o něm řekl: "Variniho práce je něco jako anti-Mona Lisa."

Felice umisťuje svá díla v architektonickém a veřejném prostoru na budovy, zdi a ulice. Obrazy jsou charakterizovány zorným bodem, z kterého může pozorovatel vidět celé dílo (obvykle jednoduchý geometrický tvar jako kruh, čtverec, čára), zatímco z jiného úhlu pohledu pozorovatel uvidí jen ‘rozbité’ fragmenty tvarů. Varini oponuje, že práce existuje jako celek i jako fragmenty. Říká: “Zajímám se o to, co se děje mimo zorný bod.”

 

Návštěvníci jeho výstav se cítí zmateně. Zaznamenají ihned nejasné geometrické jednobarevné tvary napnuté a roztažené přes místnost, ale není schopen rozeznat, jakou metodou vznikly. Variniho práce vypadá jako zajímavý abstrakt z umění navrstvený v architektonickém prostoru.

 

Když začnou chodit prostorem, zjistí, že tvary se s jejich pohybem mění. Čím víc chodí a čím víc upínají na tvary svůj zrak, tím více zjišťují, že se děje něco, co nejsou schopni vnímat. Pak se ale dostanou do bodu, v němž se všechno zkompletuje v překvapivou průzračnost. A návštěvníci zjistí, že se dívají na brilantně vytvořenou perspektivu.

 

Gallen, Frankfurtu nad Mohanem, Metz. Felice Varini také vystavoval na řadě míst, v posledních letech například v Jerevanu, Paříži, Marseille, Locarnu, Neapoli, ve finském Pori, švédském městě Umea a mnoha dalších místech. Podílel se také na řadě kolektivních výstav. Jeho práci se věnuje také šest knih vydaných v letech 1993 až 2008, včetně čtyř monografií.

 

Přehled děl Felice Variniho najdete na jeho webu:
http://www.varini.org/02indc/indant.html,

o své práci hovoří například zde:
https://www.youtube.com/watch?v=2_P-8rArDnE (video je ve francouzštině).

Další informace

  • Datum narození: *1952
Více z této kategorie: « Erik Johansson Guido Moretti »

Staňte se našim fanouškem

Nejlepší optický klam

  • Bezhlavý hokejista
    Bezhlavý hokejista

    V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?

Náhodný optický klam

  • Měsíční plachetnice

    Eärendilovi z Tolkienových mýtů prý ukazovalo cestu světlo bájného klenotu a hvězd. Měsíční plachta by mu ale posloužila mnohem lépe stejně jako lidem na této lodi, viďte?

 Cheap Jerseys 90