K tomuto obrázku vám asi nemusíme podávat rozsáhlejší komentář. Stačí, když si pozorně přečtete text na něm. Po-daří se vám to?
Hra světla a stínu už na fotografiích dokázala vykouzlit mnoho nevšedních iluzí a tahle je další. Zastáváte spíše teorii zašpičatělého nebo naopak propadlého hranolu?
Když se náš mozek snaží přizpůsobit viděné věci tomu, co si myslí, že by měl vidět, nedopadá to někdy nejlépe. Jako tady. Když se podíváte do rohu obrázku, bludiště ve vzdálenějších částech se zdánlivě pohybuje. Líbí se vám to?
Tento obrázek stejně jako rotující had funguje díky tomu, že se náš mozek snaží být rychlejší než naše oči a domýšlí si siluety tam, kde ve skutečnosti vůbec nejsou. Také vám z toho jde hlava kolem?
Podobným matematickým trikem nás učitelé mučili nejednou. Vzpomenete si ještě na svá školné léta a dokážete říct, v čem se fígl skrývá?
Rodiče prvňáčků často svádí nerovný boj s písankou. Přitom v oblasti psaní číslic by svým dětem mohli situaci výrazně ulehčit. Věřili byste, že na zapsání klasických čísel z desítkové soustavy nám postačí pouhé dvě číslice?
Spočítáte, kolik koulí celkem tvoří celou konstrukci na obrázku? Možná tomu neuvěříte ale 95% lidí odpoví špatně.
Teď si trochu pocvičíme znalosti z fyziky. Převody ozubených kol si ještě určitě pamatujete, takže pro vás bude snadné odpovědět na to, jestli na konci ukáže červená šipka na jedničku nebo na dvojku, že?
Kde začíná nebe a končí voda? Přesně takovou otázku si kladl i M.C.Escher. Jak se s ní popasoval?
Tak provedení šachovnice by měl mžitky před očima i Kasparov. I když e snažíte oči přesvědčit, že jsou všechny řádky rovné, neustále se vám to nedaří. Věříte nám, že vám pomůže pouze pravítko?
Tenhle mobil sice nevypadá nejmoderněji, ale z fleku by se mohl přihlásit do Guinessovy knihy rekordů v kategorii nejmenší na světě. Nebo je to všechno trochu jinak?