Jedna z legend o Stonehenge praví, že nikdo nemůže přesně spočítat jeho kameny, protože by za to zaplatil životem. Moderní vědci sice tento mýtus vyvrátili, ale někteří vtipálci se ho přesto stále drží. Jak jste na tom vy?
Podobnou iluzi jsme měli před nedávnem možnost potkat i na obrazovkách televizí – mozek se nám opět snaží podvědomě ukázat známé tvary. Ovšem kolik nohou má slon na obrázku ve skutečnosti?
Variací na Nemožný trojúhelník od švédského umělce O. Reutersvärda je mnoho. Mezi ty nejpovedenější patří například tato Trojúhelníková iluze, ale tento trojúhelník ji slušně šlape na paty. Ta propiska vypadá opravdu realisticky, že?
Optické klamy ve tvaru trojúhelníku, u kterého jedna strana pohlcuje druhou, jsou velmi oblíbené. Když si odmyslíte kreslené postavičky, je iluze nekonečného prostoru dokonalá – nebo naopak považuje nakreslené panáčky za příjemné oživení?
V tomhle chumlu trupů a končetin je na první pohled těžké se zorientovat, ale už na ten druhý vás upoutá bezprizorní helma bez pána. Měl některý fotograf takové štěstí nebo se spíše díváme na práci Photoshopu?
Snažíte se mezi těmito devíti čtverci najít deset rozdílů? Vzdejte to, všechny jsou úplně identické, nakreslené podle přesné šablony. Ale chovají se jako by byly živé, nezdá se vám?